Celoštátne skríningové testovanie na Covid-19 v obci Kaľava

  1. Testovanie na Covid-19 v obci Kaľava

V sobotu  23.01.2021 prebehne v obci Kaľava plošné testovanie antigénovými testami na Covid-19

v priestoroch Kultúrneho domu,

v čase: od  8.00 hod. 12.00 a od 13.hod do 16.00 hod.

Vstup do areálu bude ako pri predošlých testovaniach, a to veľkou bránou ku Kultúrnemu domu a výstup okolo budovy Materskej školy a Obecného úradu dole schodmi.

Pre plynulý priebeh testovania Vás prosíme, aby ste dodržali čas, ktorý vám bol určený pri telefonickom objednaní.

Občania , ktorí sa z rôznych príčin nemohli objednať, môžu tak urobiť  ešte v sobotu 23.01.2021 na tel. čísle: 053 447 28 00 v čase od 8.00 hod. do 12:00 hod a od 13:00 hod. do 15:00 hod.,  alebo prísť priamo do areálu Kultúrneho domu s tým, že si počkajú na voľný termín testovania.

Nezabudnite si priniesť občiansky preukaz  alebo kartu poistenca u osôb mladších ako 15 rokov.

 

2. Odkedy sa musím preukazovať testom?

 

Od 27. januára sa bude musieť človek preukázať negatívnym výsledkom testovania, ak ho na to vyzve polícia a oprávnené inštitúcie,  napríklad ak pôjde na vychádzku do prírody, na poštu, do práce.

Do utorka 2. februára sa môže preukazovať testom, ktorý bol urobený v termíne od 18.1.2021 do 26.1.2021.

29. januára 2021 prostredníctvom tlačovej konferencii budú poskytnuté informácie, v ktorých okresoch testy odhalili väčší a v ktorých menší podiel pozitívne otestovaných. Okresy sa rozdelia na dve skupiny - 36 okresov s lepšími výsledkami a 37 s horšími výsledkami.

Od stredy 3. februára budú musieť ľudia v regiónoch s vyšším podielom pozitívne otestovaných potrebovať nový test. Ak budú chcieť ísť do práce či do prírody, budú potrebovať negatívny výsledok testu s dátumom od 27. januára 2021.

V 36 okresoch, kde bude podiel pozitívne otestovaných nižší, od 3. februára nebudú musieť mať ľudia negatívny výsledok testu na to, aby šli do práce, do banky, na poštu či na vychádzku do prírody.

3. V akých situáciách budem potrebovať po 27. januári negatívny výsledok testu?

V porovnaní s dnes platnými pravidlami bude od 27. januára nevyhnutný negatívny výsledok testu pri ceste do práce, aj pri vychádzke do prírody, či individuálnom športe.

Vyžadovať sa bude aj pri ceste do čistiarne odevov, na čerpaciu stanicu, do predajne novín, do očnej optiky, do banky, poisťovne, knižnice, do servisu bicyklov či motorových vozidiel, na ceste na poštu, do výdajní e-shopov, na cestu do služby technickej a emisnej kontroly vozidiel či do opravovní obuvi alebo servisu telekomunikačnej techniky.

4. Kde test nebudem potrebovať?

Negatívny výsledok testu nebude potrebný v nasledujúcich situáciách: pri nákupe potravín, drogérie, liekov, návšteve lekára, pri nákupe krmív pre zvieratá, pri zabezpečení starostlivosti o deti, či o zvieratá.

Testom sa človek nemusí preukazovať ani pri ceste na testovanie, pri ceste na pohreb, svadbu či krst, resp. keď sa musí postarať o blízku osobu, ktorá je na to odkázaná.

Bez testu je  možné ísť von so psom či s mačkou, no len do vzdialenosti tisíc metrov od domu, resp. na cestu na policajný výsluch, alebo na súd.

5. Existujú výnimky z testovania?

Áno. Negatívny test sa nebude vyžadovať od ľudí, ktorí prekonali COVID-19 a majú o tom potvrdenie nie staršie ako tri mesiace.

Potrebný nebude ani u ľudí, ktorí sú zaočkovaní dvoma dávkami vakcíny proti COVIDU-19. Platí tu však, že od očkovania musí ubehnúť 14 dní.

Na Slovensku zatiaľ zdravotníkov očkovali jednou dávkou vakcíny. Môžu však existovať prípady, že niekoho zaočkovali v zahraničí.

6. Musia ísť na testovanie aj seniori starší ako 65 rokov?

Ak chodia napríklad iba do obchodu a do prírody, negatívny výsledok testu nepotrebujú. Seniori od 65 rokov spolu s deťmi vo veku do 15 rokov majú v tomto prípade výnimku, platí však iba na výlety do prírody v rámci okresu či na vykonávanie individuálneho športu.

Za predpokladu, že seniori stále pracujú a potrebujú ich v zamestnaní osobne, budú sa musieť podľa prijatého nariadenia vlády preukázať negatívnym výsledkom testu.

7. Môžem sa preukázať aj PCR testom?

Áno, okrem antigénového je možné preukázať sa aj negatívnym výsledkom PCR testu. Ten si ľudia musia zaplatiť, pričom antigénové testy budú robiť obce a mestá zadarmo.

8. Ak nestihnem antigénový test do 26. januára, môžem sa dať otestovať aj neskôr?

Áno. Ak by niekto nestihol urobiť si test do 26. januára, môže ho absolvovať aj neskôr.

9. Dokedy budú platiť prísnejšie opatrenia?

Pre okresy s lepšou epidemiologickou situáciou budú tieto sprísnené pravidlá platiť do 2. februára. Od 3. februára by teda mohli aj ľudia bez testu v týchto regiónoch opäť navštevovať prírodu. V okresoch s horšími výsledkami sa budú musieť ľudia testovať opäť a sprísnené pravidlá tam potrvajú do 7. februára.

10. Znamená negatívny výsledok testu, že nie som infikovaný?

Nie. Presnosť antigénových testov je nižšia ako pri PCR testoch. Okrem toho testy nemusia zachytiť tých infikovaných, ktorí sa nakazili iba pred jedným či dvoma dňami.

Síce budú mať ľudia v rukách certifikát o negatívnom výsledku testu, no o niekoľko dní už môžu byť infekční a niekoho nakaziť. Musia preto dbať na dodržiavanie epidemických opatrení a dodržiavať zákaz vychádzania.

-bez záruky-